„Náplast“ na pracovní úraz
Pracovní úraz vzniká tehdy, když dozná zaměstnanec újmy na zdraví nebo v krajním případě i zemře při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi nezávisle na své vůli a je poškozen krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů. Pracovním úrazem je ale i stav, kdy dojde k úrazu při jakékoliv jiné činnosti vykonávané na příkaz zaměstnavatele, při služební cestě i práci na dohodu nebo dobu určitou, a rovněž mimo pracovní dobu v případě, že se poškozený zranil v areálu firmy, jež ho zaměstnává, respektive v místě výkonu práce.
Pokud dojde k pracovnímu úrazu, má poškozený při splnění podmínek nárok na patřičné odškodnění. Tedy na
- náhradu škody na zdraví, alias bolestné či ztížené společenské uplatnění
- náhradu za ztrátu na výdělku
- náhradu nákladů spojených s léčením
- náhradu věcné škody, došlo-li současně s úrazem k poškození osobních věcí
A je zákonité, že v případě smrti dotyčného poškozeného náleží některá odškodnění za pracovní úraz i pozůstalým. Kteří „se mohou těšit“ na
- jednorázové odškodnění
- náhradu za přiměřené náklady spojené s pohřbem
- náklady na výživu pozůstalých
- náhradu případné věcné škody
- a náklady spojené s léčením
Ovšem je nasnadě, že ne všichni zaměstnanci nahlásí coby pracovní úraz skutečně pracovní úraz, a na druhou stranu že zaměstnavatelé vesměs netouží po tom, aby utráceli vlastní peníze. A proto je nezbytné vždy a za všech okolností dodržet podmínky a pravidla, jež se na pracovní úrazy vztahují, aby bylo vše nad slunce jasné a prokazatelné. Aby se dalo jednoznačně prokázat, zda o pracovní úraz jde či ne.
A pokud je pak zaměstnanec nespokojen s tímto posouzením nebo s výší odškodnění, jež mu byla přiznána?
Pak je možná revize znalcem a nový znalecký posudek. S čímž vám ochotně pomohou ti, jež naleznete pod výše uvedeným odkazem. Abyste z neznalosti zbytečně netratili.