Co víme o úžasných filtračních schopnostech minerálu zeolitu
O filtračních schopnostech zeolitu se přesvědčila již řada majitelů bazénů nebo akvaristů, kteří dbají o čistotu a správné složení vody v nádržích. Sláva tohoto minerálu se začala šířit již před mnoha lety, a i v současné době patří zeolit stále ke špičce mezi filtračními materiály. V čem tkví jeho výjimečné vlastnosti?
Filtruje natřikrát – když umístíte do filtrační nádoby křemičitý písek patřičných rozměrů zrn, máte k dispozici perfektní filtrační médium. Nečistoty se odchytávají mezi jednotlivými zrníčky velice spolehlivě, dokud jsou zrnka neobroušená a mají ostré hrany. Jenže tento proces funguje u zeolitu Chlorito úplně stejně, a navíc se k tomu připojí další dvě funkce:
Vnitřní struktura zeolitu je úžasná – vznik zeolitu se váže na sopečnou činnost před miliony lety a díky jeho složení a tamním podmínkám docházelo k tomu, že se uvnitř minerálu vytvářely velmi drobné komůrky a chodbičky, navzájem spojené do obrovské soustavy dutin. Dutý prostor je uvnitř minerálu tak velký, že údajně malá hrst kamínků by touto vnitřní plochou pokryla atletický stadion. Máme tu tedy další způsob filtrace, nečistoty pronikají dovnitř dutin a tam se zachycují. Stačí je pak po určité době odstranit vodním průplachem.
Třetí metoda očisty vody spočívá v zázračné schopnosti zeolitu pohlcovat ve vodě se vyskytující amoniak a některé další jedovaté dusíkaté látky. Ionty amoniaku pronikají dovnitř minerálu a z jeho útrob se naopak uvolňují některé prvky, ve vodě žádoucí, jako je např. vápník, sodík, draslík a hořčík. Této akci se říká iontová výměna a velký význam má právě v bazénech a akváriích, kde se amoniak (čpavek) vyskytuje poměrně běžně. V akváriích jej produkují ryby a rozkládající se vodní rostliny, do bazénů se dostává z našeho potu, který rozkládají bakterie. Redukce dusíkatých látek včetně amoniaku pak významně šetří desinfekční prostředky pro očistu vody.