Koronavirus 2019-nCoV, hrozí nám nebezpečí?
Koronavirus 2019-nCoV pochází, společně s dalšími třemi, do skupiny koronavirů, mezi něž patří i například MERS nebo SARS. Jeho název pochází z tvaru jeho lipidových struktur na povrchu, připomínající sluneční koronu, pomocí kterých se přichytává na napadené buňky. Poté co se virus adsorbuje, vypustí do buněčného prostoru svoji RNA, která poté upraví genom dané buňky a ta začne vytvářet další virové jednotky, takzvané viriony. Poté co vyčerpá možnosti dané buňky, nastává lýze, buňka praská a vypouští do svého okolí tyto zákeřné viriony, které napadají další buňky. Samozřejmě má naše tělo velice účinný ochranný systém, takzvanou vrozenou a adaptivní imunitu, který díky komplexním reakcím dokáže velice efektivně tyto záškodníky rozpoznat a zničit. Toto však neplatí vždy. Také je velmi důležitý fakt, že virus není živý a nedá se tím pádem léčit antibiotiky. Jediné léky, které zabírají přímo na viry, jsou antivirotika.
Koronavirus se objevil v Číně v provinčním městě Wu-Chan a velmi rychle se začal šířit mezi tamním obyvatelstvem. Předpokládá se, že virus se přenesl na člověka skrz hady. Díky cestovnímu ruchu se virus rozšířil i do dalších zemí a měst, včetně těch Evropských. Příznaky jsou velmi podobné chřipce, mají však daleko horší konec. Virus útočí hlavně na mladé a starší lidi. V současné době se pracuje na léku a vakcíně proti tomuto koronaviru. Češi se však nemusejí obávat, šance, že virus pronikne i do České republiky je malá, ne-li skoro nulová.
České ministerstvo zdravotnictví, zahraničí a vláda již avizovali, že podnikli všechna dostupná opatření, která jsou v nynější době relevantní. Dále pak podnikli preventivní opatření v podobě cedulí na letišti Václava Havla varujících před příznaky a s radami co dělat, pokud příznaky dostaneme. Navíc většina nemocnic oznámila, že jejich infekční oddělení jsou připravena a lékaři byli proškoleni, co v situaci, pokud existuje podezření na nákazu, dělat.